Sosyal Medya

Youtube Rehberi

Herkese merhaba adım adım sizlere Youtube’dan para kazanma yollarını anlatacağım. Youtube’u önce sizlere tanıtmak isterim. Youtube video paylaşım sitesi olarak 2005 yılında yayın hayatına girdi. Dünya çapında büyük bir başarı yakalayan Youtube’u 2006 yılında Google 1.65 milyara satın aldı. Youtube Adsense reklamlarını videolarında göstererek kanal sahiplerine para kazandırmaya başladı. Bu yüzden Youtube’a milyonlarca kanal eklendi. Youtube da gelir getiren bir kanalınız olmasını istiyorsanız işte sizlere yol haritası:

1.

Görsel İçerikleri Cezbedici Olan Bir Kanal Oluşturalım

Youtube

Kanalı ilk açtığımızda kanal görsellerini ayarlarken dikkatli olmalıyız. İnsanlar sizin kanala geldiğinde abone olmasını istiyorsanız öncelikle kanal görsellerin dikkat çekici olması gerekir. Dikkat etmemiz gereken unsurlar kanal logosu, arka plan ve video ön görselleri olacaktır.

2.

Kanal Ayarlarını Yapalım

youtube kanal ayarları

Kanalın ne ile alakalı olduğunu düşündük. Daha sonra ilgili kategorilerle alakalı bilgileri hakkında bölümüne eklemeliyiz. Ardından kanal anahtar kelimelerimizi Youtube kanal ayarları bölümünden eklemeliyiz. Yüklediğimiz videolar arasından oynatma listeleri oluşturabilirsiniz. Kanal fragmanı da eklemeyi unutmayalım.

3.

Popüler Konuları Araştıralım

311

Özellikle gündemi ve trend konuları takip etmeliyiz. Bu şekilde insanların izlemek istediği videoyu hazırlama şansımız olur. Örneğin: “Avatar 2 çıktı mı?” konusu ile alakalı bir video hazırlayabilirsiniz.

4.

Telif Hakkına Dikkat Edelim

youtube telif hakkı

Televizyon kanalları dizi ve program videolarını kendi kanallarında paylaşıyor. Bu yüzden Yotube’da olan bir videoyu yayınlamanız telif hakkı yemeniz demektir.

5.

Düzenli Video Yükleyelim

liste kapak

Youtube’a düzenli giriş yapıp her gün video yüklediğimizde videolarımızın arama sorgularında ön sıralarda görünme şansı artar.

6.

Video Hazırlanma Aşaması

hayvanlarla-ilgili-oha-diyeceginiz

Video hazırlamadan önce kendimize bir şablon oluşturup dikkat çekici tasarım yapıp kaliteli videolar oluşturmalıyız. Adope Premierre, Sony Vegas gibi profesyonel video düzenleyici programlar sizlere yardımcı olacaktır.

7.

Video Bilgileri Düzenleme

Meta-Keywords

Videoyu yüklerken başlık, video bilgileri ve etiketler bölümüne önem vermeliyiz. Arama sorgularında sizin verdiğiniz bilgilere göre sıralama yapılıyor. Mümkün olduğunca videoyla alakalı etiket ve bilgileri girmeliyiz. Başlık dikkat çekici olmalıdır.

8.

Video Paylaşım

social-media-and-ecommerce

Videolarınızı sosyal medyada paylaşmaya özen gösterin.

9.

Abone Çekme Çalışmaları

abone

Abone sayımızın çok olması demek hazır bir kitlenizin olduğu anlamına gelir. Abone çekmek için buton vb. görseller hazırlanmalıdır.

10.

Youtube Partnerlik Başvurusu

how-become-youtube-partner-2

Youtube partner programlarına başvurarak kazançlarınızı artırabilirsiniz. Quiz Group, lifeye, Wediacorp, Socialblade Youtube partner şirketleridir.

11.

Youtube’da Fenomen Olmak

merve özkaynak

Tüm bu adımları başarı ile tamamladığınızda Fenomen bir kanal sahibi olabilirsiniz. Türkiye’de Orkun Işıtmak, Merve Özkaynak, Oha diyorum, Sokak Röportajları, Hayrettin gibi daha bir çok fenomen kanalı vardır.

youtube para kazanma detaylı ve uzun soluklu bir iştir.

Yorumlar

 • MURAT
  1 Temmuz 2016 - 21:18

  googlenin üstün başarısı you tube yi de etkilemiş durumda. you tube gibi bir alanda kanalınızın olması ve bununla da para kazanma gibi bir şansınızın olması sonrası, gelir getirebilmek için çaba yine sizlere kalmakta.

 • Economist
  1 Temmuz 2016 - 21:18

  Youtube üzerinden kazananlar için güzel rehber listesi olmuş, emeklerinize ve ellerinize sağlık.

 • Batuhan
  1 Temmuz 2016 - 21:18

  Güzel bir rehber, youtube’da telif hakkı konusu özgün çalışmayan kişiler için büyük sıkıntı gerçekten. Kanalı komple silebiliyor bile emekler boşa gidebiliyor. Dikkat etmek lazım.

Yorum Yap