Sosyal Medya
viuly Evden para kazanma date_range 4 hafta önce Video izle paylaş para kazan Viuly
kişiye özel ürünler instagram date_range 4 hafta önce İnstagram da satış yapabileceğiniz 5 sektör
adnimo Reklam date_range 1 ay önce Adnimo adsense alternatifi reklam firması
kedi-köpek-evcil-hayvan-bakıcısı Girişimciler date_range 2 ay önce Köpek bakıcılığı ile para kazan
youtube-seo-nasil-uygulanir Youtube date_range 3 ay önce Youtube Seo Yaparak İzlenme Arttırma
susuz domates Girişimciler date_range 4 ay önce Organik Tarım ile Para Kazanma
Oto-Tamirciliği ek iş date_range 4 ay önce Hobilerinden para kazanma
ekşi tanıtım ek iş date_range 4 ay önce Ekşi sözlük ile para kazanmak
Organik Süt Satarak Para Kazanma Girişimciler date_range 4 ay önce Organik Süt Satarak Para Kazanma
öğrencileri için para kazanma Para Kazanma date_range 5 ay önce Üniversite Öğrencileri İçin Para Kazanma Yolları
date_range 9 ay önce
comment Yorum Yok
trending_up 729 kez okundu
Türkiye nin başarılı internet girişimleri

Girişimciler Türkiye’nin Başarılı İnternet Girişimleri

  • date_range 9 ay önce
  • comment Yorum Yok
  • trending_up 729 okunma

Ülkemizde teknolojiyi takip edip kendi ekibini kurarak 10 ila 50 çalışanı ile yüksek cirolara ulaşan hatta 1000 kişilik üretim tesislerinin yaptığı ciroları geçen projeler vardır. Türkiye nin başarılı internet girişimleri:
Nevzat AYDIN – Yemek sepeti

2001 yılında kurulan yemeksepeti.com’un 2014 rakamlarına göre kayıtlı üye sayısı 2 milyon 900 binin üzerindedir. Günde ortalama 80 bin yemek siparişi alıyor ve ortalama hizmet verdiği kişi sayısı 220 bin civarında ve 10 bin restoran portföyüyle büyümesini devam ettiriyor. Yurt dışı operasyonlarda da büyüme söz konusudur. Alman Delivery Hero şirketi 585 milyon dolara şirketin yeni sahibi oldu.
Kaan GÜLTEN – Webtures

SEO gibi kısıtlı bir alanda hizmet veren Webtures kısa sürede Türkiye’nin en büyük şirketlerine hizmet vermeye başladı. Pazarlamanın en önemli araçlarından biri olan SEO üzerine yazdığı 2 kitabın 30 bin adetten fazla satması üzerine bu alanda önemli bir üne ulaştı. Sıfırdan zirveye yatırım almadan ulaşan ve yurt dışı piyasasına açılmaya hazırlanan şirket 1 milyon dolar ciroya ulaştı.
Sidar ŞAHİN – Peak Games Kurucu Ortağı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden birinin kurucularından. Peak Games’i, mobil ve sosyal oyunlarda dünya çapında 30 milyon kullanıcıya ulaştırdı. 2016 yılında 150’den fazla ülkede bulunan kullanıcıları, 3 milyar kez Peak Games oyunlarını oynadı. Şirketin yıllık 3 milyon dolar cirosu vardır.

Kaan KAYABALI – Onedio

İnsanların en kolay üye olabileceği renkli bir sosyal paylaşım platformunu icat etmek üzere 2012’de Onedio’yu kurulmuştur. Kurulduğu günden 2014 yılına kadar Facebook reklamları ile ülkede daha evvelden eşi benzeri görülmemiş şekilde yükselmiş ve aylık bazda 4.5 milyon tekil hite ulaşmıştır. 2 milyonu aşkın Google indexine sahip olmuştur ve Kaan Kayabalı Onedio’ya Revo Capital adlı şirketten 1.2 milyon dolar yatırım desteği bulmuştur. Halen büyümekte olan Onedio’ya üye olmak serbesttir ancak Ana sayfasında yayınlanacak bir paylaşım yapabilmeniz için ya editör onaylarından geçmeniz gerekmektedir.

Hakan BİLGİNER – Zaytung

Türkiye’de 3,5 yıl kadar önce eğlence sitesi Zaytung tan bahsedilir oldu. Almanca gazete anlamına gelen “Zeitung” kelimesinin Türkçe okunuşu olan ve tarzını “The Onion”’dan alan sitedir. “Dürüst, Tarafsız, Ahlaksız Haber” mottosuyla yola çıktı. Sitenin kurucusu Hakan Bilginer, Zaytung’u kurması ve sitenin bir anda duyulmasını şöyle anlatır: Bir gün canım çok sıkılırken The Onion gibi bir site oluşturmak aklıma geldi. Zaytung’u kurduktan sonra birkaç arkadaşa gösterdim. Sonra bir yazarın Ekşi Sözlük’te Zaytung’tan bahsetmesi sonucu sitenin adı bir anda duyuldu.
Sedat KAPLANOĞLU – Ekşisözlük 

Sedat Kaplanoğlu Ekşi Sözlük sitesiyle 2003 yılında Altın Örümcek En Başarılı Kişisel Websitesi ödülünü almıştır 2007’den itibaren Ekşi Sözlük’te kazandığı para Microsoft’ta kazandığından fazla olmaya başlayınca, 2009 yılının yaz aylarında Microsoft’taki görevinden ayrılarak Türkiye’ye yerleşti. 2015 Yılında Ekşi Teknoloji ve Bilişim A.Ş.’deki yönetim kurulu başkanlığı dahil olmak üzere, sözlük yönetiminden ayrılmış ve ABD’ye geri dönmüştür.

Taner AKSOY – Sahibinden.com

1990’lı yılların sonlarında Türkiye’deki İnternet girişimciliği henüz gelişmeye başlarken ilanlar günlük gazeteler gibi mecralarda yayınlanıyordu. Bu dönemde sahibinden.com ‘un kurucusu ve Aksoy Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Taner Aksoy, 1999 yılında İnternet üzerinden satıcılara görsel unsurlar da içeren detaylı ilan verme olanağı sağlayan, diğer yandan alıcılar için ilanların kolay aranmasını sağlayan bir site kurdu. Sonuç olarak sahibinden.com, 2000 yılında 2.700 ilanla yayın hayatına başladı. Şimdilerde ise aylık 36 milyon kullanıcıya ulaştı.

Arda KUTSAL– Webrazzi

Teknoloji yazılarının olduğu Webrazzi’nin Nisan 2014’te Aslanoba Capital, yüzde 15 hissesini satın aldı. Webrazzi’nin kariyer bölümünü, Kariyer.net’e üç yıllığına kiralandı ve bu anlaşmaya göre Webrazzi’nin kariyer bölümünün içeriği Kariyer.net’te yayımlanacak. 2014 cirosu daha ağustos ayında 2013 cirosunun yüzde 30 üzerine çıktı. Arda Kutsal, kişisel yatırımları için ventures.co adında yeni bir oluşuma adım attı. Global pazarlara odaklı olan bu oluşum, bölgesel büyüme gösterecek internet şirketleri Türkiye’de hayata geçirmeyi hedefliyor. Kutsal, Silikon Vadisi’nde Y Combinator Demo Day’de görücüye çıkan Naytev isimli şirkete kişisel olarak yatırım gerçekleştirdi. Şimdilerde Silikon Vadisi merkezli girişimlerle görüşmeler yapıyor..

Demet MUTLU – Trendyol

İstanbul, Lozan ve Tokyo üçgenindeki baş döndüren profesyonel kariyerine aniden ara verip Harvard’da MBA yapmaya başladı. Bir yıl sonra, 2010 yılında eğitimini dondurup, 300 bin dolar sermayeyle Trendyol’u kurdu. Şirket 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir proje haline geldi. Yüzde 90’a varan indirimlere imza atan moda sitesi trendyol.com’u büyütme odaklı projeler geliştirdi. Amazon ve Google’ın yatırımcılarından Tiger Global ve Kleiner Perkins Caufield & Byers’tan aldığı yatırımlarla kısa sürede büyüdü.

etiketler: Türkiye nin başarılı internet girişimleri

Benzer yazılar

Yorum Yap